Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik Cattle dog cupu

 

I  když je australský honácký pes (ACD) u nás již poměrně početné málopočetné plemeno, specializovaných akcí pro jeho příslušníky není mnoho a vidět více psů pohromadě se kromě výstav jen tak někomu nepodaří. Kromě setkání leopardů a malých akcí na testování honáckých vloh, na které jsou majitelé ACD již tradičně zváni, podařilo se pro ACD uspořádat zatím jen mistrovství ČR v agility.

Vzhledem k tomu, že jsme majitelkami australáků s coursingovou licencí a na tyto akce pravidelně jezdíme, využily jsme (Jana a Soňa) nabídky předsedkyně MSC Barči Zdráhalové, uspořádat pro ACD coursingový speciál.

A proč jsme zvolily zrovna coursing? I když je to specializace zejména pro chrtí plemena a mezinárodní závody se odehrávají pouze v jejich rámci, myslím, že řada jedinců jiných plemen se „coursingáři“ narodila. O tom mne už mnozí přesvědčili, zejména svými prvními běhy v životě. Ti, co se tak nenarodili, se to sice mohou naučit, ale nikdy pak neběhají s takovým zaujetím, nasazením a nikdy v tom už není to „srdce“, i když na kratších a jednodušších tratích se to nemusí na výkonu tolik projevit. Od r. 2006 startují ACD na coursingových závodech spolu s ostatními nechrtími plemeny, i když těch, co mají coursingovou licenci není mnoho. Myslím, že pes A'Gwyn Blue Balmoral Moravia (maj. Soňa Plocrová) a fena Bluespirit Seven of Nine (maj. Helena Synková) patřili mezi první závodníky, kteří změřili své síly na coursingových tratích. Dnes jich běhá více, ale na skutečných závodech se většinou nesejde moc velká konkurence.

V třídě profi závodníků se totiž objevují stále stejná jména, kdy ke Gwynovi a Seven přibyl Bruttus Elbrus Blue Heeler, Diaz Elbrus Blue Heeler, Autocrat Šumící křídla a Alura Šumící křídla. Ještě několik jednotlivců si občas někde zaběhne ve třídě amatér - Aldora Šumící křídla, Australia od Dorrinky..

Takové akce, jako by byl ten náš „coursing speciál“, by však mohla pomoci řady závodníků rozšířit.

Od nápadu k uspořádání prvního ročníku nebylo zase až tak daleko, jen několik měsíců, kdy jsme zvažovaly všechna pro a proti.

 
 

 

Mail list
Statistiky

Online: 1
Celkem: 38331
Měsíc: 287
Den: 13